Znana z pozyskiwania środków unijnych gmina Podedwórze wyszkoliła kolejną grupę mieszkańców.

Tym razem autorzy projektu postanowili umożliwić swoim mieszkańcom nabycie nowych umiejętności z zakresu sternika motorowodnego. „Dookoła Podedwórza jest tyle miejsc, na których można uprawiać  sporty wodne, więc patent bardzo się przyda, zwłaszcza podczas pracy z najmłodszymi ” – mówi 25- letni Marcin Andrysiuk, na co dzień opiekun w Świetlicy Środowiskowej w Podedwórzu. Trwające od lipca zajęcia zakończyły się 10 września egzaminem. W Okunince nad Jeziorem Białym przyszli sternicy motorowodni musieli zaliczyć egzamin teoretyczny oraz praktyczny. „Oczywiście nie brakowało nerwów,  jak w każdej sytuacji związanej z egzaminem. Istotne jest również to, że grupa tak zróżnicowana wiekowo potrafiła się zintegrować i nawzajem sobie pomagać w tych trudnych warunkach” – przekonuje koordynatorka projektu Iwona Ostapiuk. Egzamin zaliczyła cała dziesięcioosobowa grupa uczestników projektu, ale nie był to koniec szkolenia.

„Projekt został pomyślany w ten sposób, aby oprócz konkretnych umiejętności zawodowych zdobyć również umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej i poradnictwa zawodowego, stąd druga część szkolenia, która poszerzyła wiedzę naszych mieszkańców w temacie zasad komunikowania się przydatnych podczas podwyższania kwalifikacji zawodowych, a także starania się o zmianę pracy lub awans” – mówi Marlena Łuszczyk, z biura koordynatora projektu. Ta część szkolenia miała miejsce w Podedwórzu i składała się ze spotkań prowadzonych przez Grażynę Stankiewicz specjalistę od doradztwa zawodowego i komunikacji interpersonalnej. „Każdy z uczestników szkolenia ma w sobie ogromny potencjał, jednak nie zawsze uświadomiony. Zajęcia miały na celu wydobycie mocnych stron uczestników szkolenia, które pozwolą im z większą niż do tej pory siłą starać się o poprawienie swojego statusu społecznego np. przez znalezienie ciekawszej i lepiej płatnej pracy” - zapewnia trenerka.

Cykl szkoleń z zakresu sternika motorowodnego oraz poradnictwa zawodowego został zorganizowany jako projekt „Aktywizacja i bezpieczeństwo”. Wzięła w nim udział grupa uczestników składająca się po połowie z  osób aktywnych i nieaktywnych zawodowo. Przedsięwzięcie zrealizowano przez Gminę Podedwórze w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet VII. Promocja integracji społecznej    Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.

Dodatkowe informacje