W minioną niedzielę (4 września) odbyły się dożynki powiatu parczewskiego, których gospodarzem w tym roku była gmina Jabłoń. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św., po której to korowód dożynkowy przeszedł na stadion, gdzie czekały na zebranych rożne atrakcje.
We wspólnym świętowaniu udział wzięły wszystkie gminy powiatu prezentując przepięknie wykonane wieńce oraz regionalne potrawy przeznaczone do degustacji na stoiskach.

Gminna Biblioteka Publiczna w Podwórzu przygotowała stoisko gminy w charakterze mini skansenu, a wszyscy odwiedzający nas mieli możliwość skosztowania m.in. tartunów z mięsnym farszem przygotowanych przez panią Zofię Iwaniuk, naleśników piwnych z farszem z twarogu i szynki pani Jolanty Burzec, rurek z kremem pani Ewy Zielonka, ciasta „Kantyczka” i mufinek z jabłkami pani Agnieszki Michalskiej, pysznego chleba z ziarnami pani Eugenii Korniluk czy smalcu z ziarnami słonecznika pani Magdaleny Turkiewicz. Dzięki pomocy wielu osób stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Jak zawsze niezawodnie gminę reprezentowały zespoły ludowe „Wrzeciono”
z Podedwórza i „Rumenok” z Hołowna oraz Dominika Czarna i Weronika Zielonka, które za swój występ otrzymały zaproszenie na Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w 2017 r.
Szczególne podziękowania należą się pani ZENOBII DEMCZUK z Nowych Mostów za ogromną pracę i trud jaki włożyła w przygotowanie pięknego wieńca dożynkowego, który mogliśmy jako gmina z dumą zaprezentować. Serdecznie dziękujemy również pani Barbarze Kisiel z Antopola za wypożyczenie różnych elementów dekoracyjnych, które wykorzystaliśmy na stworzenie mini skansenu.
Wśród zaproszonych gości na Dożynki Powiatowe w Jabłoniu był m.in. pan Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego, pan Jerzy Maśluch – Starosta Parczewski, pan Artur Becher –   Przewodniczący Rady Powiatu czy pan Mikołaj Kałaczuk – Wójt Gminy Zabrody na Ukrainie, z którą współpracuje gmina Jabłoń.
Tegorocznymi starostami dożynek byli pani Monika Włoszek z Przewłoki
i pan Karol Kropiwiec z Gęsi.
Najpiękniejszym wieńcem okazał się wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Radcza.
 Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania stoiska gminy Podedwórze i dzięki którym mogliśmy ją z dumą zaprezentować.
Zapraszamy do galerii zdjęć.